STREFA WIEDZY

Jak radzić sobie ze stresem podczas wystąpień publicznych?

Autor: Tomasz Albecki

14 stycznia 2022

Udostępnij:

Większość z nas nie lubi występować publicznie. Strach przed byciem obserwowanym, uczucie dyskomfortu, stres – nie musi tak być dzięki naszym wskazówkom ułatwiającym wystąpienia publiczne.

Praktyka czynniki mistrza

Wiedząc o wystąpieniu, które Cię czeka, warto odpowiednio wcześniej zacząć się przygotowywać. Określ dokładnie temat swojej wypowiedzi, ustal jej cele, wynotuj słowa, które będą kluczowe i powinny zostać zapamiętane przez odbiorców. Napisz konspekt swojej wypowiedzi, a potem jej fragmenty, które są najważniejsze w ujęciu tematu. Zastanów się nad momentami, w których zrobisz pauzę bądź zwrócisz się z pytaniem do audytorium. Rozważ skorzystanie z pomocy, które ułatwią zaprezentowanie tematu, na przykład prezentacji. Jeśli wiesz, ile czasu przeznaczono na Twoje przemówienie – spróbuj ćwiczyć jego długość i dostosować do okoliczności.

Nie spiesz się!

Nie musisz bać się robienia przerw podczas swojego wystąpienia. To zupełnie normalne i bardzo potrzebne. Gdy mówisz zbyt szybko (co jest wynikiem, a także przyczyną stresu) zaczynasz być niezrozumiałym dla słuchaczy. Staraj się panować nad czasem, kontroluj go, zerkając na zegarek. Jeśli zauważysz, że czas upływa, pomiń mniej istotne fragmenty wypowiedzi, nie przedłużaj jej.

Pij wodę!

Stres powoduje, że zasycha nam w gardle. Warto przed wystąpieniem nawodnić się. Jeśli to możliwe – miej także pod ręką wodę podczas wystąpienia. Suchość w ustach nie będzie już dla Ciebie problemem.

Weź głęboki oddech

Kiedy stres jest na tyle duży, że ciało zaczyna sztywnieć, zamknij oczy i weź trzy głębokie oddechy. Wdech nosem, a wydech ustami. To pozwoli Ci zrelaksować (choć na chwilę) ciało i ducha.

Uśmiechnij się i zwiększ poziom endorfin

Uśmiech na twarzy działa pozytywnie nie tylko na słuchaczy, którzy z sympatią spojrzą na taką osobę, ale również na Ciebie. Uśmiechając się, możesz naprawdę pomóc sobie w walce ze stresem. Tak samo jest w przypadku wizualizacji swojego wystąpienia. Wyobrażając je sobie, zwiększasz pewność siebie.

Zaakceptuj swoje nerwy

Każde wyzwanie czy występ przed publicznością to stres, który… można zaakceptować. Wydzielana adrenalina pomaga w uzyskaniu jasności umysłu oraz skupieniu się na zadaniu, które nas czeka. Nie warto więc przed orędziem pic kawy, napojów energetycznych czy alkoholu. To tylko zaburzy Twoje możliwości, które pokażesz na scenie.

Bierz udział w innych wystąpieniach

Jeśli masz możliwość – uczestnicz w różnego rodzaju wystąpieniach. Inspiruj się, podglądaj, jak to robią inni. W jaki sposób mówią i próbują nawiązać kontakt z widownią? Czy stosują pytania retoryczne? Wychwytuj to wszystko, by móc potem wykorzystywać to w swoich mowach.

Bierz udział w szkoleniach praktycznych

Nic nie da Ci więcej informacji dotyczących wystąpień publicznych niż szkolenia z praktykami. W Skillers Academy masz do wyboru szkolenie z zakresu autoprezentacji i wystąpień, podczas którego możesz ćwiczyć tę umiejętność w komfortowych warunkach.

Podobne artykuły