STREFA WIEDZY

Czego unikać podczas wystąpień publicznych?

Autor: Tomasz Albecki

19 stycznia 2022

Udostępnij:

Dobre wystąpienia publiczne są na wagę złota. Wiarygodne, logiczne i przekonujące przemówienie powinno odnieść założony cel. Czasem jednak zdarza się, że chęć jak najszybszego dojścia do celu sprawia, że pojawiają się błędy.

Niezrozumiałość

Przygotowując się do wystąpienia warto powiedzieć prezentację lub pokazać tekst osobie trzeciej. Ona sprawdzi, czy użyte przez Ciebie zdania czy słowa są zrozumiałe dla odbiorcy. Oprócz tego, że zdanie „Każdą istotną zmianę wskaźnika referencyjnego, zgodnie z Rozporządzeniem BMR, administrator poprzedza konsultacjami wraz z uzasadnieniem takiej zmiany” brzmi mądrze, niewiele słuchaczowi powie. Warto rozważyć posługiwanie się prostszymi sformułowaniami.

Używanie języka potocznego

W celu uzyskania zrozumienia do przeciętnego „Kowalskiego” wielu mówców rozważa używanie języka codziennego w wystąpieniu. Można dzięki temu zyskać sympatię słuchaczy z danego środowiska. Czy to działanie w dłuższej perspektywie odniesie skutek? Po pierwszych uśmiechach, a nawet salwach śmiechu, nadejdzie refleksja i chłodna ocena mówcy. Brak profesjonalizmu podczas wystąpienia, zastąpienie oficjalnej, pięknej polszczyzny językiem potocznym odniesie odwrotny do oczekiwanego skutek.

Manipulacja

Polacy są obecnie bardzo wyczuleni na manipulacje słowne. Nadal jednak zdarza się, że występujący publicznie posługują się faktami lub danymi, by stworzyć pożądany obraz rzeczywistości, a nie ten prawdziwy. Nawet dobre wystąpienie będzie źle odebrane, jeżeli słuchacz nabędzie wątpliwości co do przedstawianych przez mówcę faktów.

Brak kontaktu wzrokowego

Unikanie kontaktu wzrokowego – zarówno podczas wystąpienia przed grupą współpracowników, mieszkańcami na zebraniu czy podczas debaty jest okazaniem braku pewności siebie. To jedna z gorszych rzeczy, które można zrobić na scenie. O tym, jak sobie poradzić z tą sytuacją – czytaj na Skillers Academy – Strefa Wiedzy bądź zapisz się na szkolenie z wystąpień publicznych.

Brak kontaktu z publicznością

Przygotowanie wystąpienia to jedno. Warto brać pod uwagę to, że warunki oraz publiczność może sama dyktować warunki oraz domagać się treści, której oczekuje. Warto więc trzymać kontakt z publicznością, by móc reagować na ewentualne potrzeby i sytuację.

Nerwy poza kontrolą

Po wystąpieniu publiczność często zadaje pytania. Zdarza się, że temperatura sporu oraz emocje sprawiają, że u odpowiadającego pojawia się agresja. Stwierdzenia w stylu: czy „Bzdura!” albo „Niedorzeczność!” czy zwracanie się do pytającego „Ja Panu nie przerywałem!” na pewno negatywnie wpłyną na opinię słuchaczy o prelegencie.

Jak można unikać błędów podczas wystąpień publicznych?

W razie jakichkolwiek wątpliwości możesz skorzystać z naszego doświadczenia. Karolina Janik – ekspert w dziedzinie komunikacji pokaże Ci, jak się komunikować zarówno podczas publicznych wystąpień jak i kryzysów, które mogą dotrzeć do Twojej marki. Zapisz się na szkolenie Skillers Academy!

Podobne artykuły